فرمایشات نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان در مورد انتخاب نام نیکو برای فرزندان در خطبه های نماز جمعه اصفهان
فرمایشات نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان در مورد انتخاب نام نیکو برای فرزندان در خطبه های نماز جمعه اصفهان

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل ثبت احوال استان اصفهان حضرت آیت الله طباطبایی نژاد نماینده ولی فقیه و امام جمعه محترم اصفهان در خطبه های این هفته نماز جمعه اصفهان در مورد حق فرزندان بر پدر فرمایشاتی را اعلام نمود. ایشان با بیان این که فرزند بر پدر 3 حق عمده دارد، خاطرنشان کرد: نخستین حق این است که مادری خوبی برای فرزند خود انتخاب کند و این مربوط به ازدواج است و باید بداند ثمره ای را که می خواهد به بار بیاورد باید زمینه خوبی داشته باشد چراکه مادر تأثیر به‌سزایی در تربیت فرزند دارد. 

حقوق فرزندان بر پدر و مادر باید رعایت شود

آیت الله طباطبایی‌نژاد با بیان این که دومین حق انتخاب اسم نیکو و مناسب روی فرزند است، تصریح کرد: هر نامی که روی فرزند گذاشته می‌شود هم روی انسان تأثیر فراوان دارد و هم این که در روز قیامت با همان نام خوانده می‌شوند و روایات فراوانی نیز در این خصوص وجود دارد.

ایشان با بیان این که سومین حق کوشا بودن در ادب و تربیت کردن فرزند بر مبنای اصول اسلامی است، اذعان داشت: انبیا و اولیا الهی برای تربیت انسان آمده‌اند، البته برخی معتقدند که باطن انسان‌ها را نمی‌توان تغییر داد در حالی که این حرف غلطی است، حیوان را هم می‌توان تغییر داد انسان که اشرف مخلوقات است را که راحت‌تر می‌توان تربیت کرد.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان ادامه داد: در خصوص نحوه تربیت، اصول تربیتی و … روایات و احادیث فراوانی وجود دارد، واجب و لازم است که پدر فرزند خود را بر آداب الهی تربیت کند و پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمودند وای بر فرزندان آخرالزمان از پدرانشان، پدرانی که مؤمن هستند اما به وظیفه خود عمل نمی‌کند.

ایشان با بیان این که بنا به گفته پیامبر(صلی الله علیه و آله) این نوع پدران به وظیفه خود در قبال تربیت فرزند بر اساس آداب الهی، عمل نمی‌کنند، تأکید کرد: این پدران هیچ‌چیز از واجبات الهی را به فرزندان خود یاد نمی‌دهند و نسبت به نماز و روزه و حرام و حلال آن‌ها حساس نیستند.

 

پرچم جمهوری اسلامی ایران
بالای صفحه
برو به بالای صفحه
دسترسی سریع